EXISTUJE IDEÁLNÍ VÁHA?

Archív: ANNETTE magazine November 2012

Připravila: Pavlína z www.thefashionkingdom.blogspot.com

Téměř každý z nás touží vypadat jako modelky ze světoznámých časopisů. Vidíme je všude – a to nejen v časopisech, ale i na billboardech, knihách, ve filmech i seriálech. Ne vždy jsou ale modelky zdravě hubené, a to může našemu zdraví spíše ubližovat – stejně tak jako nadměrná obezita.

Vlastně ani nevím, kde se takové měřítko krásy na světě vzalo. Odkdy si myslíme, že čím je člověk hubenější, tím je hezčí? Nebo čím méně kg ukazuje displej na váze, tím jsme lepší? Hmostnost organismu je samozřejmě ovlivněná také váhou kostí, váhou svalů, množstvím tuků v těle, ale např. i množstvím vody, které organismus zadržuje.

Pokud chceš orientačně a hlavně rychle zjistit, jestli máš normální váhu, podváhu či nadváhu – existuje celkem jednoduchá metoda, jak to zjistit. Člověk by měl totiž vážit cca tolik kilogramů, kolik cm měří nad 1 metr výšky. Když máš tedy např. 170 cm – tvoje váha by se měla pohybovat okolo 70-ti kg.

Lepším a hlavně účinnějším způsobem je tzv. BMI – body mass index (index tělesné hmotnosti). Při této metodě ale musíš znát svou výšku a váhu, a pak si index jednoduše vypočítáš – hmotnost v kg vydělíš výškou v metrech na druhou.

BMI = hmotnost v kg : výška v m2

Pokud ti podle tabulky vyšlo, že máš svou váhu v normě, pak je vše v pořádku. Pokud ti však vyšlo, že máš buď podváhu, nebo nadváhu, měla bys nad tím zapřemýšlet.

One response to “EXISTUJE IDEÁLNÍ VÁHA?

KOMENTÁŘ

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s