ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Pokud chceš zdravě jíst, měla by ses naučit nahrazovat nezdravé potraviny zdravými.

Mléko
Vzhledem k tomu, kolik množství tuku lidé zkonzumují, jsou vhodnější polotučné a nízkotučné výrobky a mléko. Co se týče polotučného mléka, údajně obsahuje více vápníku než to plnotučné. Je všeobecně známo, že vápník potřebujeme a ten je obsažen i v dalších mléčných výrobcích – tvarohu, sýrech či jogurtech. Mléčných výrobků je na českém trhu tolik, že si vybere opravdu každý (jsou zde různé příchutě a množství tuku ve výrobcích, tavené a tvrdé sýry…). Jestli chceš zdravě jíst, je lepší zařadit do jídelníčku výrobky s nižší energetickou hodnotou – všechny důležité informace najdeš na obalu výrobku.

Maso
Do zdravého jídelníčku se zařazuje zejména tzv. bílé maso (tzn. drůbeží, kuřecí či krůtí) a potom rybí maso. Bílé maso je mnohem lépe stravitelné než to ostatní a obsahují velké množství bílkovin, které naše tělo potřebuje. Pokud chceš i přesto zařadit do jídelníčku např. hovězí a vepřové maso, měla by sis vybírat spíše libové a méně tučné kousky.

Obilniny
Doufám, že nejsem sama, která obilniny v podobě ovesných/pšeničných vloček, různých cereálních lupínků a kuliček jí k snídani. Nejčastěji je jím s jogurtem, mlékem, ovocem nebo jen tak samotné. Z vlastní zkušenosti můžu taky doporučit (burisonové) chlebíčky – ty, které vypadají jako polystyren a jsou polité různými polevami, takže zaženou mlsnou. Co se týče pečiva, i to obsahuje obilniny. Nejlepší je volit tmavé celozrné pečivo, které obsahuje dostatek vlákniny. Místo světlého toustového chleba můžeš vyzkoušet ten tmavý – je výborný a dle mého názoru i lepší než ten světlý.

Ovoce a zelenina
Na ovoce a zeleninu bychom ve zdravém jídelníčku také zapomínat neměli. Ovoce obsahuje velké množství přírodního cukru, a proto se hodí jako svačina před nebo po cvičení. Ovoce a zeleninu můžeš jíst na tisíc způsobů – ať už v jejich přirozeném stavu, v salátech nebo vařené.

Sůl a cukr
Sůl a cukr není nutné do všeho přidávat. V některých potravinách jsou totiž už obsaženy nebo jsou do potravin přidávány při výrobě.

Nápoje
Je všeobecně známo, že bys během dne měla vypít 2 až 3 litry tekutin. Zdá se ti to hodně že? Ale věř tomu nebo ne, tvůj organismus denně vyloučí podobné množství. Samozřejmě také záleží na na tom, co děláš, jaké je počasí atd.
Pít bys měla ještě dříve, než se ohlásí žízeň – tzn. v průběhu celého dne. Tento signál totiž oznamuje, že není v organismu dostatek tekutin, takže může být zbytečně zatěžován.
Pokud máš velký hlad, dej si nejprve sklenici vody – žaludek se tak rychleji naplní a potom toho tolik nesníš.

A co tedy vlastně pít?
Pít bys měla hlavně tzv. plnohodnotné nápoje – minerální vody, vodu a ovocné, bylinné a zelené čaje. Na osvěžení je také výborná voda s citronem, šťáva z pomerančů či citronů.

Sladkosti
Myslím, že každý z nás miluje sladkosti a sladké a ať tomu uvěříš nebo ne, bez nich prostě nevydržíš. Místo čokoládového dortu zkus třeba sáhnout po sušeném ovoci (já osobně miluji sušené banány), ale stejně tak si můžeš sníst müsli tyčinku. V nabídce je celá řada druhů, ať už s polevou nebo bez polevy, s cukrem či bez cukru, s ovocem nebo bez ovoce… Müsli tyčinka se vejde do každé kabelky a dodá ti energii. I když je müsli tyčinka také kalorická bomba, určitě je lepší sníst tyčinku než kousek dortu se šlehačkou ne?

Zdravé mlsání

  • Místo zmrzliny – zmražený jogurt
  • Místo bonbonů – sušené ovoce
  • Místo čokolády – müsli tyčinka s polevou

Připravila: Pája
http://thefashionkingdom.blogspot.cz/

KOMENTÁŘ

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s